Kako prematati bebu, pitate se? Ovi savjeti su zlata vrijedni

0
1870
prematanje bebe

Iako vam se kao novom roditelju prematanje na prvu možda čini kao ozbiljan pothvat, začudit ćete se da ste u biti pravi profesionalac/profesionalka u tome. Moguće je da se brinete hoćete li povrijediti bebu, ali nemate razloga za brigu jer jedini način na koji to možete učiniti je da vam beba padne, a to se naravno neće dogoditi jer ju nećete ostavljati bez nadzora. Možda vas brine i bebina glavica koja je sva još mekana i osjetljiva, a ni novorođenčetov vrat nije još dovoljno jak da bi mogao podnijeti težinu glavice. Zato bebu, svaki put kada ju podižete, jednostavno prihvatite iza vrata kako joj glava ne bi pala prema nazad.

Nadalje prije presvlačenja dobro je pripremiti sav potreban pribor kako bi ga imali na jednom mjestu i kako bi si maksimalno olakšali posao. Dakle trebaju vam čista pelena, vlažne maramice ili krpica namočena vodom, kremica za guzu i čista odjeća.

Kako prematati bebu

Polegnite bebu na leđa na komodu ili stol za previjanje,  a zatim joj skinite odjeću i otkopčajte pelene. Jednom rukom uhvatite obje bebine nožice, a drugom rukom izvucite pelenu između nogu i prvo dobro obrišite bebu, a tek onda prljavu pelenu izvucite ispod guze.  Ovaj ste prizor sigurno vidjeli mnogo puta u filmovima ili kod prijatelja i članova obitelji koji imaju ili su imali prinovu. Sigurno ćete se sjetiti da su uhvatili bebine nožice tako da su prekrižili bebine noge stopalom preko stopala i tako ih uhvatili. Kada pak  izvlačite pelenu, ako je pokakana, pokušajte njome očistiti što više nečistoća s bebine guze. S tim da uvijek brišite guzu od naprijed prema nazad, što je posebno bitno kod djevojčica  kako bakterije crijevne flore ne bi došle u kontakt s vaginalnim područjem.

Zatim, vlažnim maramicama očistite sve ostalo s guze i ostalih dijelova tijela, izvucite pelenu ispod guze, bacite ju zajedno s ostalim prljavim predmetima, a onda opet uhvatite bebine nožice i podvucite čistu pelenu pod guzu. Na kraju namažite guzu zaštitnom kremom, pustite nožice, zavrnite pelenu preko guze i zalijepite čičak. Samo nemojte previše stisnuti pelenu, a nemojte ju ni navući previsoko – pogotovo dok pupak ne otpadne i ne zacijeli, pelena ga ne smije prekriti. Što se tiče prejakog zatvaranja pelene, možete provjeriti jeste li ju prejako stisnuli time da stavite prst između pelene i bebinog trbuščića. Ako stane vaš prst dobro je. Na kraju obucite bebu i to je.

Neke bebe ne vole prematanje pa će možda plakati, ali to ćete spriječiti time da zabavljate bebu igračkicama i da joj pričate i gugućete.

Bez ovih proizvoda prematanje je nezamislivo

1. Kadica

Prije samog prematanja, nekad ćete bebu trebati okupati pa dobra kadica predstavlja početak ovog rituala. Na tržištu je čitav niz prostranih anatomski izrađenih kadica u svim bojama duginog spektra pa tako možete birati između jednostavnih modela brendova Neonato, Cam, Babymoov i OKT koje možete koristiti samostalno ili uz pomoć stalka za kadicu, a možete posegnuti i za nečim ozbiljnijim, poput Babymoov kadice Aquanest. Riječ je o setu za kupanje koji je prava inovacija u svijetu kadica. Osim što samu kadicu krasi prekrasan, moderan dizajn, ono što definitivno osvaja kod nje je činjenica da ima prirodan i siguran grijač. U paketu se nalazi i odvodna cijev, te  se s jedne strane može koristiti za novorođenčad, dok druga strana služi za sjedenje. U pametna rješenje svakako spada i pravi hit među mamama – Stokke Flexi Bath. To je pak sklopiva kadica koja je pogodna za novorođenčad, ali i za djecu do četiri godine. Ova kadica nagrađivanog dizajna sigurno će vam se pokazati praktičnom u putu jer se lako sklapa i štedi prostor, a također ima neklizajuću podlogu i nastavak za jednostavno pražnjenje.

2. Ručnik

Nakon kupanja sigurno ćete poželjeti osušiti i ugrijati svoju bebu nečim toplim i udobnim. Najbolje da ju zamotate u mekani ručnik, a ako k tome ima kapuljaču još bolje. Takav  je recimo frotirno pamučni ručnik brenda Stokke, koji uključuju i krpu za brisanje, a Stokke je lansirao i krasan frotirni pončo.

3. Podloga za previjanje

Bilo da odaberete stol ili komodu za previjanje, podloga za previjanje ćete sigurno poželjeti imati nekoliko s obzirom na to da uvijek iznova mogu vizualno osvježiti postojeći stol ili komodu, a dobro dođu i za putovanja kada vam je možda nezgodno ponijeti čitavu komodu. Dobar izbor za putovanja su i jednokratne podloge za previjanje poput onih brenda Babymoov koje štede prostor, iznimno su higijenske za korištenje, a krasi ih i zaštitni sloj koji je nepropustan.

4. Komoda ili stol za previjanje

Bilo da želite klasičnu komodu ili moderan stol za prematanje, talijanski brend Cam ima oboje. Njihova komoda Asia dolazi u dvije boje, svijetlosmeđoj i bijeloj i retro je model koji je naglašen preslatkom šarenom podlogom za previjanje. Osim ladica u koje možete pospremiti baš sve bebine stvari, tu je bočna plastična podloga za odlaganje, tako da je praktičnog prostora za pohranu više nego dovoljno, što u unutrašnjosti same komode, što izvana. Cam stol je moderniji odabir, a dolazi u nekoliko boja i iznimno je praktičan.  On sadrži podlogu za previjanje, plastičnu posudu za odlaganje potrepština i jednu policu, a ima i stabilnu konstrukciju s protukliznim nogama.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.