Ako ste u potrazi za dnevnom dozom inspiracije koja se tiče interijera, onda morate zapratiti Instagram profil @mako.hr iza kojeg se krije Martina, novopečena wifey, full time odvjetnica i prava stručnjakinja kada je u pitanju uređivanje životnog prostora. Također morate pregledati njezin web https://mako.land/ i to pogotovo ako planirate renovirati kuhinju i to za svega par tisuća kuna ili od onog neuglednog kutka na kraju dnevnog boravaka napraviti biblioteku. Kako izraditi pleteni luster, kakvi su s navalom boho trendova u interijerima sad pravi hit, i to će vam Martina otkriti, no najvažnije od svega, inspirirat će vas da se upustite u DIY projekte i sami promijenite izgled dječje sobe, vaše spavaće sobe , dnevne sobe, kuhinje ili bilo kojeg drugog prostora u kojem boravite često.
K tome Martina izrađuje personalizirane postere s prikazom mjeseca koji je krasio nebo na dan vaših najvažnijih uspomena, imena Moonprint.’ Ideja Moonprinta nastala je jer se radi o printu koji će se savršeno uklopiti u baš svaki interijer. Genijalno izgleda u šarenim dječjim sobama uz okvir u boji, izgleda super iznad bračnog kreveta, na kuhinjskon gallery wallu, a apsolutno oduševi kad dobije centralno mjesto u dnevnom boravku’, objašnjava Martina, a evo što nam je sve otkrila u ovom intervjuu koji će vam biti zlata vrijedan ako se upuštate u makeover svog životnog prostora, a pritom želite potrošiti što manji iznos novaca.

Za početak nam reci nešto o sebi! Nadalje, na profilu ti piše kako si ‘Wifey, full time lawyer & business owner’. Što točno znače ti pojmovi i kako usklađuješ sve te aktivnosti. Kako primjerice stigneš i baviti se odvjetništvom i interijerima? Spavaš li ženo uopće?
Moje ime je Martina, rođena Zagrepčanka s par drugih lokacija u srcu. Od 2017. dobila sam titulu wifey, dok sam druge dvije zaradila nešto ranije. 8-16 radi u struci kao korporativni pravnik dok ostatak vremena u danu radim za obrt Makoland čiji sam vlasnik. Trenutno žongliram poslovni i obiteljski život dosta dobro pošto je i suprug dio tima, ali često manjka vremena za sve ideje i projekte koje bismo voljeli realizirati, posebice što se interijera tiče jer on traći najviše vremena. Spavam rijetko, ali srećom dobro 🙂
Kako izgleda jedan tvoj dan?
Ujutro buđenje u 6, trk u ured gdje se zabijem u papire narednih 8 sati. Iza 16 krećem s pripremom Moonprinta za isporuku ili pripremom fotografija i tekstova za klijente, ovisno o tome što je hitnije. Kad završim i s tim dolazim doma, šetnja s psom, malo kućanskih poslova, klopa i krevet. Prebrzo dođe ponoć u svakom slučaju.

Na profilu ti isto tako piše: ‘Decorating our dream home on a budget ♥’ Kako izgleda kreiranje interijera iz snova s minimalnim budžetom?
Kreativno i puno zabavnije od onog s otvorenim novčanikom. Nama srećom nije manjkalo budžeta za bilo što što smo htjeli u stanu, jednostavno nismo željeli trošiti previše novaca na stan u kojem nećemo ostati trajno. Tako smo krenuli sa smišljanjem alternativnih ideja kojima ćemo urediti stan kako želimo bez grižnje savjesti budemo li nešto od tih stvari morali ostaviti u stanu kad ćemo seliti. Kad si tako postaviš plan, svaki komad namještaja i svaki dekorativni predmet postane projekt za sebe, istražuješ načine kako ga izraditi od nečeg povoljnog, kako ga preurediti iz nečeg što imaš doma, kako ga izraditi sam i slično. Iako nekome to možda djeluje prenaporno, meni je zbilja gušt i odmor za dušu. Zato iz moje perspektive klasičan trk u trgovinu kad nešto poželiš ubije čar s kojom dolaze predmeti za koje se malo kreativno „pomučiš“.

Koji trend u interijerima te trenutačno posebno inspirira i zašto?
Presretna sam što je pravo drvo već godinama ušlo na velika vrata pa je izbor takvog namještaja puno bolji i veći. Dolazim iz stolarske obitelji pa zbilja nisam ljubitelj visokog sjaja iverice i sličnog materijala koji, za mene, ubiju dušu i karakter namještaja. Posebno me veseli što se i u Hrvatskoj počeo vračati mid-century pa to drvo dolazi i u nešto tamnijim, vintage izdanjima.

Odakle općenito crpiš inspiraciju i ideje?
Ideje uvijek krenu iz glave kad nam nešto zatreba ili kad nešto zaželimo imati u stanu. Onda se bacim na Pinterest i Instagram u kombinaciji s pregledom materijala koje imam doma, a koji bi mogli poslužiti. Tako usmjerim projekt prema najpovoljnijem rješenju jer koristim materijale koje već imam uz vizualizaciju finalnog proizvoda kroz Pinove.

Gdje nalaziš stare komade koje renoviraš, po buvljacima, tuđim tavanima…? I iziskuje li to mnogo truda? Primjerice neki Zagrepčani svaki vikend religiozno odlaze na Hrelić. Jesi li ti jedna od takvih koje ide u organizirane pohode po stare stvari ili kad naletiš na nešto naletiš?
Puno starih stvari koje imamo doma, zapravo većina, neka su vrsta obiteljske ostavštine. U prijevodu, ostavljeni su u stanu kad smo došli ili na tavanu/podrumu. Iako imam i par komada koji su kupljeni baš na Hreliću ili Njuškalu, primarno se igram sa stvarima iz naših obitelji jer one ipak čuvaju neku našu priču koju uvijek rado sačuvam. Preuređenje namještaja je tema za sebe i iako iziskuje dosta vremena i truda, zbilja nije znanstvena fantastika. U pravilu preuređujem samo namještaj od pravog drva pa cijeli projekt ovisi o stanju u kojem se drvo nađe kad krenemo. Drvo u lošem stanju – više vremena i ruda, drvo u boljem stanju – manje vremena i truda.

Sad su veliki hit boho lusteri i sve te pletene boho stvari. Kako napraviti boho luster primjerice i koje ostale boho stvari su ti sada totalna špica?
Svojevremeno sam na www.mako.land stavila baš tutorial kako od košare napraviti luster. Upravo sjenila tih pletenih lustera često i asociraju na košare pa je zapravo izrada vrlo jednostavna, treba samo košara, grlo za žarulju, žica i, ovisno košari, CD koji će osigurati da se košara na mjestu gdje prolazi žica ne otplete. Osim lustera, mogu se lako napraviti i boho ukrasne jastučnice od tepiha i slično.

Koje su po tebi top tri stvari s kojima se uvelike može promijeniti izgled doma, a da se pritom ne potroši mnogo novaca?
Preuređivanje starog namještaja varijanta je za dodati konkretan komad u stan bez puno novaca, nova boja na pojedinim zidovima donijet će veliku promjenu za cijenu kante boje, a ukrasni tekstil poput stolnjaka i jastučnica povoljno, al i jako brzo dat će neki novi izgled prostoriji.
Možeš li izdvojiti top tri DIY projekta na koja si posebno ponosna?
Biblioteka u dnevnom boravku mi je svakako najdraža jer je ispala zbilja iznimno povoljna, a i dan danas kad je pogledam izgleda stvarno predivno. Osim nje, obožavam naše nove Cesca stolce za koje sam doslovno skupljala dijelove, kao i kuhinjsku vitrinu koju sam izradila od starih kuhinjskih elemenata.

Kako su nastali a) tvoja prekrasna kuhinja i b) jednako prekrasan dnevni boravak? Koje si komade kupila, koje si preuredila i ostalo. Sve nam reci 🙂
Kuhinja je među prvim stvarima koje smo sami radili i jako sam zadovoljna kako je ispala. Elementi su kupovni, ali iskorišteni na nešto drugačiji način pa smo tako dobili mozaik visećih elemenata, kožne ručke smo radili sami, kao i kuhinjski otok koji je izrađen od mramornih ploča sa stolova iz zatvorenog obiteljskog kafića.

Dnevni boravak je pravi mix kupovnog i DIY, kutna garniture je kupljena, stolić je naslijeđen, komoda je naslijeđena i restaurirana, bar cart je kupljen od prijatelja koji ga je naslijedio, biblioteka je kombinacija kupnje i DIY, a fotelja je nasljeđena i restaurirana.
Imaš li neki savjet za žene koje žele uljepšati svoj i životni prostor svojih ukućana, a nisu baš spretne s DIY tehnikama?
DIY ne znači samo restauracija namještaja i neke zahtjevnije projekte. DIY je sve od cvijeća kojeg sam posložiš u vazu, do novog sjenila na lampi. Najjednostavniji način da se osvježi prostor, bez gotovo ikakvog DIY-a je upravo to – nove jastučnice, dekice, posteljina, tepih, stolnjak, novo sjenilo na lampi, nove nogice na namještaju, nove ručke, novi print u okviru, kolaž fotografija na zidu itd.